آرایش صورتعمومیویژه

کوچکترین و بزرگترین استان های کشور را میشناسید

کوچکترین و بزرگترین استان های کشور را میشناسید
کوچکترین و بزرگترین استان های کشور را میشناسید
کوچکترین و بزرگترین استان های کشور را میشناسید

31 استان دارد، اما چنان‌که بدیهی است هیچ‌یک از این 31 استان با حتی یک استان از لحاظ مساحت برابر نیست. اکثر استان های کشور از لحاظ مساحت متوسط هستند، اما بعضی مساحتی به‌اندازه‌ی چند استان دارند و برخی دیگر بسیار کوچک اند. می‌دانید کوچک‌ترین استان ایران کدام استان است؟ اگر نه این نوشتار را تا انتها مطالعه کنید، چرا که کوچک‌ترین استان‌های کشور در این نوشتار معرفی خواهند شد.

استان های کشور

کوچک‌ترین استان‌های ایران

8- اردبیل

اردبیل با 17 هزار و 800 کیلومتر مربع هشتمین استان کوچک ایران است. این استان در شمال غربی کشور قرار دارد و مرکز آن شهر اردبیل است. کل مساحت استان اردبیل 1٫0799 درصد از مساحت کشور را شامل می‌شود. ادربیل به همراه دو استان آذربایجان غربی و شرقی، سه استان کشور اند که بیش‌ترین جمعیت آذری‌زبان را دارند.

7- چهارمحال و بختیاری

هفتمین استان از کوچک‌ترین استان‌های کشور استان چهارمحال و بختیاری است. شهر «شهرکرد» مرکز این استان است. مساحت چهارمحال و بختیاری 16 هزار و 328 کیلومتر مربع است و صرفاً 0٫9906 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده‌است.
عمده‌ی جمعیت این استان لر زبان هستند.

6- قزوین

تا قبل از سال 1376 استانی رسمی و مجزا به نام قزوین وجود نداشت و در این سال بود که برخی شهرها تحت عنوان «قزوین» به استان تبدیل شدند. استان قزوین در حال حاضر 15 هزار و 567 کیلومتر مربع مساحت دارد و به این ترتیب 0٫9444 درصد از مساحت کشور را شامل شده‌است.
این استان در نزدیکی استان البرز قرار دارد و اکثر مردم آن به زبان فارسی صحبت می‌کنند. تات و الموتی، ترک و لر از دیگر اقوامی هستند که در قزوین زندگی می‌کنند.

5- کهگیلویه و بویراحمد

استان کهگیلویه و بویر احمد همچون استان چهار محال و بختیاری از استان‌های لر نشین کشور است. مرکز این استان شهر یاسوج است و در نزدیکی استان‌های اصفهان، چهار محال و بختیاری و لرستان قرار دارد. مساحت استان کهگیلویه و بویر احمد 15 هزار و 504 کیلومتر مربع است و 0٫9406 درصد از مساحت ایران را شامل شده‌است.

4- گیلان

گیلان از قدیمی‌ترین استان‌های کشور و البته یکی از کوچک‌ترین استان‌های ایران است. مرکز این استان شهر «رشت» است و از زیباترین استان‌های ایران برای گردشگری محسوب می‌شود. عمده‌ی مردم گیلان به زبان «گیلکی» صحبت می‌کنند. این استانِ شمالی با 14 هزار و 402 کیلومتر مربع، 0٫8519 درصد از مساحت کشور را شامل شده‌است.

3- تهران

استان تهران باوجودی‌که پرجمعیت‌ترین استان کشور است، سومین استان کوچک ایران محسوب می‌شود. استان تهران 12 هزار و 981 کیلومتر مربع مساحت دارد و فقط 0٫7875 درصد از مساحت کشور را دربرگرفته‌است.
استان تهران با استان‌های البرز و سمنان مرز دارد و پایتخت ایران یعنی شهر تهران را در خود جای داده‌است. البته استان تهران در دهه‌های قبل از آن‌جا که استان‌های قزوین و البرز جزئی از آن بودند بزرگ‌تر از امروز بوده‌است.

2- قم

استان قم دومین استان کوچک ایران است و در نزدیکی استان البرز و استان اصفهان قرار دارد. مرکز این استان شهر قم است و به‌سبب قرار داشتن مرقد حضرت معصومه یکی از گردشگرپذیرترین استان‌های ایران است. مساحت استان قم 11 هزار و 240 کیلومتر مربع است و صرفاً 0٫6819 درصد مساحت کشور را تشکیل داده‌است.

1- البرز

و اما کوچک‌ترین استان کشور استان البرز است. تا همین 10 سال پیش شهرهای استان البرز از جمله طالقان و کرج جزو استان تهران محسوب می‌شدند، اما در سال 1389 تصمیم بر این شد که کرج و چند شهر کوچک دیگر به استان البرز تبدیل شوند.
کرج از پرتراکم‌ترین شهرهای کشور است و گاه از آن با نام «ایران کوچک» یاد می‌شود. این مسئله به این دلیل است که در کرج مهاجران زیادی زندگی می‌کنند، مهاجرانی که از گوشه‌گوشه‌ی ایران به کرج مهاجرت کرده‌اند. نزدیکی کرج به تهران و البته ارزان‌تر بودن قیمت مسکن نسبت به تهران از جمله عوامل اصلی مهاجرت به تهران هستند.

بزرگ‌ترین استان های کشور کدام اند؟

حال که مروری بر کوچک‌ترین استان‌های ایران داشتیم، بد نیست مروری بسیار کوتاه بر بزرگ‌ترین استان‌های ایران هم داشته باشیم.
احتمالاً می‌دانید که استان کرمان بزرگ‌ترین استان کشور از لحاظ مساحت است. پس از استان کرمان، استان سیستان و بلوچستان با مساحت 180 هزار و 726 کیلومتر مربع بزرگ‌ترین استان ایران به حساب می‌آید. البته تا پیش از آن که استان خراسان به سه استان رضوی، شمالی و جنوبی تبدیل شود، این استان نیز جزو 3 استان اول کشور از لحاظ مساحت بود، اما اکنون سومین استان کشور از لحاظ مساحت استان خراسان جنوبی با 151 هزار و 193 کیلومتر مربع است. پس از این سه استان، استان فارس با 122 هزار و 608 کیلومتر مربع چهارمین استان ایران است.
به‌جز 8 استانی که در ابتدای این نوشتار به‌عنوان کوچک‌ترین استان های کشور معرفی شدند و همچنین به‌جز 4 استانی که به‌عنوان بزرگ‌ترین استان‌های کشور معرفی شدند، استان‌های زیر به‌ترتیب در رتبه‌های 5 تا 23 استان‌های ایران از لحاظ مساحت قرار دارند:
• خراسان رضوی
• اصفهان
• سمنان
• یزد
• هرمزگان
• خوزستان
• آذربایجان شرقی
• آذربایجان غربی
• کردستان
• مرکزی
• خراسان شمالی
• لرستان
• کرمانشاه
• مازندران
• بوشهر
• گلستان
• ایلام

• زنجان

منبع مطلب:


(1) استانهای ایران بر پایه جمعیت - ویکیپدیا
استانهای ایران بر پایه جمعیت - ویکیپدیا دانشنامه آزاد


(2) نام کوچکترین استان ایران چیست
نام کوچکترین استان ایران چیست


(3) کوچکترین و بزرگترین استان ایران یک
کوچکترین و بزرگترین استان ایران یک صفحه مقاله ویراش آسان چهارگوش


(4) پهناورترین استان ایران به چه تغییری
پهناورترین استان ایران به چه تغییری نیاز دارد - تابناک TABNAK


(5) استان قم دانشگاه آزاد اسلامی قم Qom
استان قم دانشگاه آزاد اسلامی قم Qom Islamic Azad University


(6) استان های کشور کانادا - موسسه حقوقی
استان های کشور کانادا - موسسه حقوقی مهاجرتی پرنیان


(7) طرحهای پیشنهادی برای تقسیمات کشوری در
طرحهای پیشنهادی برای تقسیمات کشوری در ایران - ویکیپدیا دانشنامه آزاد


(8) کوچکترین کشورهای جهان را میشناسید
کوچکترین کشورهای جهان را میشناسید تصاویر اقتصاد آنلاین


(9) استان سیستان و بلوچستان - ویکیپدیا
استان سیستان و بلوچستان - ویکیپدیا دانشنامه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا